27-12-2021 Kategoria: Lifestyle

Dzień Babci i Dzień Dziadka - tradycja i historia

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta wyjątkowe. Kto nie pamięta z czasów przedszkola i szkoły organizowania specjalnych występów, recytowania wierszyków czy robienia laurek? Co ciekawe, historia tych świąt wcale nie jest długa.

Dziadkowie to jedne z najważniejszych osób w naszym życiu. I to nie tylko wtedy, gdy jesteśmy dziećmi. Kochają najmocniej na świecie, wspierają, rozpieszczają, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nic dziwnego, że mają swoje święta, a raz w roku szykujemy specjalne prezenty dla babci i dziadka, wierszyki i laurki. Sprawdź skąd wzięła się ta tradycja i dlaczego Dzień Babci i Dzień Dziadka świętujemy akurat 21 i 22 stycznia.

Historia Dnia Babci

W Polsce geneza Dnia Babci sięga 1964 roku, a swoje początki święto to zawdzięcza… prasie. Na pomysł jego ustanowienia jako pierwsza wpadła redakcja czasopisma „Kobieta i Życie”. Z kolei data 21 stycznia związana jest z jednym z występów wybitnej aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej. Tego dnia w 1965 roku pani Mieczysława występowała w Poznaniu. A trzeba zaznaczyć, że była już wtedy panią w starszym wieku. Mając 85 lat nadal pozostawała jednak aktywna zawodowo. Po występie redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczyła aktorce tort i kwiaty, ustanawiając jednocześnie dzień 21 stycznia Dniem Babci. Popularyzację Dnia Babci kontynuowały kolejne redakcje, w tym „Express Wieczorny”. Tak zaczęła się tradycja przygotowywania na Dzień Babci drobnych prezentów, występów i laurek.

Historia Dnia Dziadka

Co ciekawe przez ponad 10 lat dziadkowie byli nieco poszkodowani, ponieważ ich święto zostało ustanowione dopiero w 1978 roku za sprawą telewizji publicznej. To redakcja telewizji wpadła na pomysł zorganizowania konkursu, w którym miała zostać wyłoniona oficjalna data Dnia Dziadka. Tą datą mógł być 30 maja, czyli dzień urodzin Mieczysława Foga, jednak pomysł ten zupełnie się nie przyjął. Finalnie zdecydowano, że babcie i dziadkowie powinni obchodzić swoje święta w tym samym okresie. I tak w 1981 roku Dzień Dziadka wpisany został oficjalnie do kalendarza, a obchodzimy go 22 stycznia. Dzięki temu dziadkowie także doczekali się wierszyków, piosenek, przedstawień i laurek, a na Dzień Dziadka są obdarowywani drobnymi prezentami.

Prezenty dla dziadków

Przyjęło się, że Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy w szczególny sposób. 21 i 22 stycznia to seniorzy są w centrum uwagi. W przedszkolach i szkołach najmłodsze wnuki organizują specjalne gale, przedstawienia i uroczystości, podczas których recytują wierszyki i śpiewają piosenki. Tradycyjnie dziadkowie otrzymują też specjalnie przygotowane na tę okazję laurki.

Wśród prezentów wręczanych przez starsze wnuki najczęściej są kwiaty oraz czekoladki na Dzień Babci i Dziadka. Prezenty dla dziadków nie muszą być duże. Liczy się pamięć, odwiedziny, wspólnie spędzony czas i okazana miłość. Nawet drobny upominek sprawi dziadkom przyjemność, zwłaszcza jeśli będzie kreatywny i wręczony od serca. Takim prezentem mogą być np. czekoladki z własnym zdjęciem, czekoladowe kwiatki czy czekoladowe napisy „Babcia” i „Dziadek”. Dobrym pomysłem na prezenty dla babci i dziadka będą także upominki nawiązujące do ich pasji i zainteresowań np. skrzynka z czekoladowymi narzędziami dla dziadka złotej rączki, zestaw czekoladowych narzędzi ogrodowych dla dziadków, którzy uwielbiają prace w ogrodzie czy czekoladowy zestaw kuchenny dla babci, która gotuje najlepiej na świecie.  

Dzień Babci i Dzień Dziadka w innych krajach

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta obchodzone także w innych krajach. W Stanach Zjednoczonych dziadkowie mają wspólne święto jednego dnia, a jego symbolem jest niezapominajka. Dziadkowie świętują wspólnie także m.in. w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Co ciekawe w Japonii nie ma formalnie Dnia Babci i Dnia Dziadka. Jest natomiast Dzień Szacunku dla Wieku, w którym to młodsi członkowie rodziny dziękują za wsparcie, pomoc i opiekę seniorom. We Francji dziadkowie swoje święta obchodzą w dość odległych od siebie datach – babcie świętują w pierwszą niedzielę marca, a dziadkowie w pierwszą niedzielę października. Francuski Dzień Babci swoje początki zawdzięcza promocji jednej z marek kawy, nazywanej Kawą Babci. Tego dnia dzieci szykują laurki, spędzają czas z babciami, a nawet organizowane są specjalne pochody dla babć. W wielu krajach Dzień Babci i Dzień Dziadka mają jednak krótszą tradycję niż w Polsce. Nie są też obchodzone tak hucznie. I choć święta te są wyjątkowe, a dziadkom na pewno jest miło, gdy dostają laurki i upominki, to o dziadkach warto pamiętać przez cały rok, a nie tylko od święta. Najważniejsza jest uwaga, wspólnie spędzany czas, wsparcie i miłość, które im okazujemy.