17-09-2021 Kategoria: Lifestyle

Dzień Chłopaka / Dzień Mężczyzn – historia święta

Co roku 8 marca obchodzimy niezwykle popularny Dzień Kobiet. Panowie jednak także mają swoje święto, a nawet dwa – Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny celebrujemy w różnych terminach. Oba święta zyskują na popularności - są świetną okazją, aby docenić swojego partnera i zaskoczyć go drobną, miłą niespodzianką. Jaka jest historia tych świąt, kiedy wypadają i co najchętniej wręczamy panom?

Dzień Mężczyzn – wielość dat

Dzień Mężczyzny obchodzimy w Polsce niemal zaraz po Dniu Kobiet, 10 marca. Data ta jest nieprzypadkowa – w Kościele Katolickim tego dnia nieoficjalnie obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników. O Dniu Mężczyzn można także usłyszeć w kontekście dwóch innych dat – 4 kwietnia i 19 listopada. Termin kwietniowy wywodzi się z okresu PRL, kiedy to w niektórych szkołach urządzane były z tej okazji specjalne uroczystości. Termin listopadowy to Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, zapoczątkowany przez Trynidad i Tobago przy wsparciu ONZ. Ustanowiony został jako odpowiedź na międzynarodowy Dzień Kobiet oraz jako wyraz równości i równouprawnienia płci.

Dzień Chłopaka

Kiedy jest Dzień Chłopaka? Tu nie ma aż tylu różnych dat i rozbieżności. Dzień Chłopaka w Polsce obchodzimy co roku 30 września i jest to data stała. Jest to też święto cieszące się zdecydowanie większą popularnością niż Dzień Mężczyzn, chociaż historia Dnia Chłopaka nie jest do końca znana. Wiele osób uważa, że data 30 września jest zupełnie przypadkowa. Niektórzy genezy tego święta próbują się doszukiwać w odległej Japonii, w której Dzień Chłopaka obchodzono od mniej więcej VI wieku n.e. W 1948 roku został on przekształcony na bardziej ogólne Święto Dzieci, chociaż nadal jego symbolika w dużej mierze ze względów historycznych odwołuje się właśnie do męstwa i mężczyzn.
 
W Polsce Dzień Chłopaka cieszy się dużą popularnością również ze względu na to, że celebrujemy go już od lat szkolnych. W wielu klasach dziewczynki przygotowują tego dnia drobne niespodzianki dla swoich kolegów. W niektórych szkołach i przedszkolach przygotowywane są nawet specjalne wydarzenia np. przedstawienia, koncerty, zawody sportowe, konkursy lub szkolne dyskoteki. W starszych klasach zwyczaj ten stopniowo zanika. Wówczas jednak zaczynamy się bardziej koncentrować na tym, aby w Dniu Chłopaka w szczególny sposób docenić swojego partnera. To świetna okazja, aby złożyć mu życzenia, zaskoczyć drobnym upominkiem lub zaprosić na romantyczną randkę. W Dniu Chłopaka coraz częściej doceniamy także innych bliskich nam mężczyzn – tatę, braci oraz przyjaciół. Zdarza się, że drobne, zabawne prezenty wręczamy także kolegom z pracy.

Upominkowe dylematy

Dzień Chłopaka zawsze przysparza pewnych trudności związanych z wyborem upominku. Popularne prezenty wręczane z tej okazji to kosmetyki, kubki, drobne gadżety lub przedmioty związane z zainteresowaniami ukochanego np. modele do sklejania, gry planszowe lub komputerowe. Do prezentowych klasyków od lat należą skarpetki, chociaż w tym przypadku panie coraz chętniej sięgają po kreatywne rozwiązania np. skarpetki z zabawnymi motywami, elementami nawiązującymi do ulubionego serialu, gry lub klubu piłkarskiego. Do oryginalnych pomysłów na prezent można też zaliczyć czekoladowe upominki o zaskakujących kształtach i formach. Mogą one nawiązywać do pasji i zainteresowań obdarowywanego np. czekoladowa wkrętarka dla fana majsterkowania czy czekoladowy pad dla fana gier komputerowych. Jeśli szukasz pomysłów na czekoladowe, zaskakujące upominki, to sprawdź nasze propozycje: pomysły na prezenty na Dzień Chłopaka.