17-11-2021 Kategoria: Lifestyle

Skąd wzięły się kalendarze adwentowe?

Przygotowania do Bożego Narodzenia mogą być niemal tak magiczne i wyjątkowe, jak i same Święta. Jednym z elementów, który może umilić oczekiwanie na ten jedyny dzień w roku, są bez wątpienia kalendarze adwentowe. Czy wiesz, jaka historia się za nimi kryje?

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku, na który czekamy z radością i niecierpliwością. Kojarzą się nam ze spotkaniami z bliskimi, rodzinnym ciepłem, miłością i atmosferą świętowania. Zwłaszcza najmłodszym trudno uzbroić się w cierpliwość w ostatnich tygodniach przed Świętami. Odliczanie do Wigilii mogą z pewnością ułatwić i uprzyjemnić kalendarze adwentowe.

Historia kalendarza adwentowego

Pierwsze kalendarze adwentowe zostały stworzone prawdopodobnie w połowie XIX wieku, choć znacznie różnią się formą od tych, które znamy dzisiaj. Kalendarze stworzone przez Luteranów ściśle nawiązywały do religii i oczekiwania na przyjście na świat Jezusa, podobnie zresztą jak wieniec adwentowy.

Pierwsze kalendarze

Ówczesne kalendarze adwentowe miały różne formy. Jedna z nich polegała na wykorzystaniu świec. Zapalanie codziennie jednej miało symbolizować kolejne dni adwentu.

W rodzinach protestanckich znany był także zwyczaj, zgodnie z którym każdego dnia wieszano w domach specjalne ilustracje. Codziennie był to inny obrazek dotyczący tematyki nawiązującej do Świąt i przyjścia na świat Jezusa.

Można było również zaznaczyć kredą na drzwiach 24 kreski. Skreślanie jednej codziennie było symbolem odliczania dni do Wigilii.

Inna przedświąteczna tradycja, popularna zwłaszcza w domach katolickich, polegała na wkładaniu po jednym źdźble słomy do szopki - od pierwszego dnia Adwentu aż do Świąt. W ten sposób symbolicznie przygotowywano szopki aż do przyjścia Jezusa na świat.

Kalendarze w formie drukowanej

Pierwsze drukowane kalendarze adwentowe pojawiły się na początku XX wieku w Hamburgu i w Monachium. Ten stworzony w Hamburgu był w kształcie zegara z cyframi od 13 do 24. W późniejszym okresie zostanie opublikowany w uzupełnionej wersji - finalnie z 24 liczbami.

Drukowana wersja stworzona w Monachium miała zupełnie inną postać. W Monachium powstała wersja kalendarza ze specjalnymi obrazkami do wycinania. Do tego przygotowany był dodatkowy arkusz z okienkami, w które można było wklejać obrazki.

Magiczna historia kalendarzy ze słodkościami

Czy wiesz, skąd wzięły się popularne kalendarze adwentowe ze słodyczami? Ich historia ma prawdziwie świąteczny i wyjątkowy wymiar.

Pewien mały chłopiec bardzo nie mógł się doczekać Świąt Bożego Narodzenia. Codziennie pytał swoją mamę czy to już. Trudno było mu uzmysłowić sobie, ile dni będzie jeszcze musiał czekać do Wigilii. W końcu jego mama wpadła na pomysł, jak ułatwić chłopcu przedświąteczne odliczanie!  

Wypisała na kartonie 24 liczby, a przy każdej z nich ułożyła biszkopcik. Tak stworzyła własny kalendarz adwentowy. Chłopiec mógł zjeść tylko jedno ciastko każdego dnia. Dzięki temu łatwiej było mu liczyć ile dni pozostało do Świąt.

Tym chłopcem był drukarz Gerhard Lang, a historia miała swój dalszy ciąg. Gdy Gerhard dorósł, zajął się tworzeniem kalendarzy adwentowych w formie pudełek wypełnionych słodkościami. Spopularyzował produkcję kalendarzy na większą skalę. Tym samym dał początek historii kalendarza adwentowego w takiej formie, w jakiej znamy go dzisiaj.

Tą wyjątkową historią kalendarza adwentowego warto podzielić się z najmłodszymi. Z pewnością nada oczekiwaniu na Święta i otwieraniu kolejnych okienek jeszcze bardziej niezwykłego, magicznego charakteru.

Od XIX wieku do dzisiaj

Wyjątkowa tradycja zapoczątkowana w XIX wieku przez niemieckich Luteranów szybko została przyjęta i wdrożona w innych krajach. Kalendarz adwentowy szybko zyskał na popularności, bo wiąże się z nim ciekawa historia, a z czekoladowymi okienkami łatwiej doczekać Wigilii. I to nie tylko najmłodszym ;) Co roku z niecierpliwością wyczekujemy, aż na stronach internetowych naszych ulubionych sklepów zostanie opublikowany i udostępniony nowy kalendarz adwentowy.

Zachwycające kalendarze adwentowe

Dziś wybór kalendarzy adwentowych jest ogromny. Mogą zaskakiwać formą, kolorystyką lub upominkami, które w nich znajdziemy. Kalendarz adwentowy może zawierać słodycze, kosmetyki, aromatyczne świece czy herbatki. Wciąż jednak chętnie wybieramy tradycyjny kalendarz adwentowy z czekoladkami, który doskonale sprawdzi się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wiemy, że z każdym okienkiem i z każdą słodką czekoladką jesteśmy bliżej Świąt Bożego Narodzenia.

Najciekawsze kalendarze adwentowe z czekoladkami znajdziesz w ofercie Chocolissimo: https://chocolissimo.pl/kalendarze-adwentowe

Personalizowany kalendarz adwentowy

Dziś coraz częściej szukamy wyjątkowego i niepowtarzalnego kalendarza adwentowego. Takim produktem z pewnością jest kalendarz adwentowy Postcard de Luxe od Chocolissimo: https://chocolissimo.pl/kalendarz-de-luxe-postcard

Na wieczku możemy nadrukować dowolnie wybrane przez Ciebie zdjęcie oraz dodać ułożony przez Ciebie tekst. Kalendarz adwentowy ze zdjęciem wnuków w prezencie dla babci, dla ukochanego ze zdjęciem ze wspólnych wakacji, dla rodziców ze zdjęciem ze spotkania rodzinnego... Możliwości są nieograniczone, a odliczanie do Wigilii Bożego Narodzenia z takim kalendarzem z pewnością będzie wyjątkowe.

Powrót do korzeni

Dziś dużą popularnością cieszą się nie tylko kalendarze czekoladowe. Wiele osób coraz chętniej wraca do pierwotnej formy kalendarza adwentowego, która ściśle związana jest z wiarą i religią.

Kalendarz w uwspółcześnionej formie może zawierać opowieści religijne lub teksty kolęd. W takim kalendarzu adwentowym możemy także znaleźć specjalne modlitwy.

Na miarę naszych czasów powstał nawet kalendarz mailowy, w ramach którego codziennie można otrzymać np. refleksję skłaniającą do przemyśleń.

Kalendarze adwentowe dla dzieci

Kalendarze dla najmłodszych to świetne rozwiązanie, które pomaga wzmacniać radość z oczekiwania na Święta i uprzyjemnia przedświąteczny czas. Ma także wymiar edukacyjny. Z jednej strony pozwala opowiedzieć dzieciom czym są Święta i z czym się wiążą. Z drugiej wraz z kolejnymi otwieranymi okienkami uczymy dzieci cierpliwości i wytrwałości. W końcu codziennie mogą zjeść tylko jedną czekoladkę.

Dla najmłodszych  

Wybór czekoladowych kalendarzy adwentowych jest ogromny. Wybierając wersję dla dzieci trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy taki produkt nie zawiera słodkości z alkoholem. Jeśli kalendarz adwentowy będzie miał atrakcyjne czekoladki (np. z Mikołajami, gwiazdkami i choinkami) i kolorowe, bajkowe opakowanie, to czas oczekiwania na Boże Narodzenie będzie jeszcze bardziej magiczny i wyjątkowy. Taki specjalny kalendarz dla dzieci znajdziesz w ofercie Chocolissimo: https://chocolissimo.pl/do/item/3643-PLXXXX/Kalendarz-adwentowy-Mini

Kalendarze adwentowe dla dorosłych

Słodkie oczekiwanie na Wigilię nie jest zarezerwowane jedynie dla najmłodszych. Równie wiele radości sprawia dorosłym. To także forma ćwiczenia silnej woli, bo jak tu się oprzeć słodkim czekoladkom i poprzestać codziennie tylko na jednej? ;)

Dla pary

Miłym akcentem oczekiwania na Wigilię może być np. kalendarz adwentowy dla dwojga, dzięki któremu każdy będzie mieć codziennie własną czekoladkę: https://chocolissimo.pl/kalendarz-adwentowy-double

Kalendarz adwentowy dla mężczyzny

W ofercie Chocolissimo można też znaleźć specjalny kalendarz adwentowy dla mężczyzn. Często kalendarze mają opakowania o kolorowej stylistyce, która nie zawsze przypada do gustu panom. Kalendarz adwentowy Chocolissimo utrzymany jest w czarno-białym designie, który ma uniwersalny i elegancki charakter: https://chocolissimo.pl/advent-calendar-black-midi

W środku, oprócz 20 przepysznych neapolitanek, znajdują się także figurki Gingerbread. Wszystkie czekoladki są ręcznie wykonane.

Kalendarz adwentowy ChocoBar

Nowością w ofercie Chocolissimo jest kalendarz adwentowy ChocoBar, który ma prostą formę tabliczki czekolady. Tabliczka podzielona jest na 24 kostki: https://chocolissimo.pl/kalendarz-adwentowy-chocobar Opakowanie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby było przyjazne dla środowiska.

Magia oczekiwania

Kalendarz adwentowy ma bez wątpienia piękną i wyjątkową historię. Od tego, gdy wieszano w domach obrazek dotyczący Świąt, przez szopki do których wkładano po jednym źdźble sianka, przez wykorzystanie świeczek do odliczania, aż po współczesny kalendarz adwentowy z czekoladkami. Warto te historie znać, bo nadają adwentowi jeszcze bardziej wyjątkowego, magicznego charakteru, a każdy dzień odliczania nabiera niezwykłego znaczenia.
Spraw sobie i swoim bliskim słodkie przygotowania do Świąt z Chocolissimo: https://chocolissimo.pl/kalendarze-adwentowe