24-08-2023 Kategoria: Lifestyle

Jak podziękować pracownikowi za współpracę? Postaw na słodki upominek!

Podziękowanie pracownikowi za współpracę przy różnych okazjach (takich jak jubileusz pracy, przejście na emeryturę itp.) jest ważnym aspektem zarządzania zespołem. Patrząc na ten temat mniej biznesowo - dla większości osób jest to istotne z punktu widzenia budowania i podtrzymywania relacji, budowania pozytywnej atmosfery w miejscu pracy i po prostu - jako przejaw życzliwości. Jak podziękować pracownikowi za współpracę? Podpowiadamy!

Jak podziękować za współpracę i dlaczego to tak ważne?

Kiedy dziękujemy pracownikom?

Podziękowania mogą mieć różny charakter - zarówno motywacyjny (np. gdy pracownik mocno się angażuje, skończył świetny projekt albo otrzymał od klienta pozytywny feedback), jak i nobilitujący. Dziękować za współpracę można bowiem w dniu rocznicy zatrudnienia, jako wyraz uznania za długotrwałą współpracę, w momencie osiągnięcia ważnych celów lub kroków milowych w karierze albo w dniu awansu. Zdarzają się jednak podziękowania bardziej wzruszające, smutne i sentymentalne - na przykład gdy pracownik odchodzi z pracy lub przechodzi na emeryturę. Jak podziękować za współpracę we wszystkich tych sytuacjach - od chęci zmotywowania pracownika po pożegnanie?

Dlaczego podziękowania są tak ważne?

Na samym początku chcemy Ci przypomnieć, że:Skrzyneczka z pralinkami na podziękowanie
  • Podziękowanie powinno być szczere i autentyczne, a to, co powiesz pracownikowi, powinno wskazywać bardzo konkretnie na jego osiągnięcia czy te aspekty, za które chcesz go docenić.
  • Regularne wyrażanie uznania i wdzięczności pomaga budować pozytywną atmosferę w pracy oraz wzmacnia motywację i zaangażowanie pracowników. To niesamowicie ważne, jeśli zależy Ci na team-buildingu!
  • Podziękowanie pracownikowi za jego zaangażowanie i ciężką pracę jest kluczowym elementem budowania chęci działania w miejscu pracy.
  • Nawet jeśli pracownik odchodzi do innej pracy, nie oznacza to, że musicie się rozstawać w złych warunkach - podziękuj mu za wszystko, co wniósł do Twojej firmy!

Kilka pomysłów na okazanie wdzięczności, czyli jak podziękować pracownikowi za współpracę

Miłe słowa uznania

Wyrażanie wdzięczności za ambitną pracę na co dzień jest bardzo ważne w każdej firmie. Warto doceniać wysiłek i sukcesy pracownika każdego dnia, a na ważne okazje (awans, domknięcie przetargu) - podarować mu coś szczególnego.

Personalizowane podziękowania

Napisz pracownikowi e-mail lub kartkę z podziękowaniami za konkretne osiągnięcia lub wkład w projekty. Personalizacja sprawia, że podziękowanie jest bardziej szczere, wymowne i na dłużej zapada w pamięć! Możesz też postawić na personalizowane upominki np. personalizowane czekoladki z indywidualnym grawerunkiem na drewnianym wieczku opakowania (bardzo elegancka i robiąca wrażenie opcja) albo Czekoladowy Telegram z inspirującą wiadomością.

Zorganizuj niespodziankę

Przygotuj niespodziankę dla pracownika, taką jak przerwa na wspólne ciasto i kawę, i zaproś wszystkich pracowników na, chociażby, kwadrans świętowania. To szczególnie ważne w przypadku, gdy dana osoba odchodzi z pracy - wspólne pożegnanie jest idealną odpowiedzią na to, jak podziękować pracownikowi za współpracę. Zwłaszcza, gdy ma formę przyjęcia niespodzianki. 

Pozwalaj pracownikom się rozwinąć

Jeśli chcesz pokazać pracownikowi, że zależy Ci na jego pracy, i podziękować za wkład, jaki wnosi do firmy, pozwól mu się dalej rozwijać. Zainwestuj w rozwijanie umiejętności pracownika, np. poprzez dofinansowanie kursu lub szkolenia związanego z jego zainteresowaniami i rozwojem zawodowym. Zwracaj też uwagę na pomysły pracownika i uwzględniaj je w projektach. Docenianie i nagradzanie kreatywności zachęca do aktywnego udziału w firmowych inicjatywach.

Jak podziękować pracownikowi za współpracę? Słodkie i przemyślane prezenty

  • Skrzyneczka Elegance na podziękowanie dla pracownika Kosz pełen pyszności. Przygotuj kosz pełen różnorodnych słodkości, takich jak ulubione praliny czy owoce w czekoladzie.
  • Wyjątkowy tort. Zorganizuj niespodziankę na zakończenie pracy i podaruj pracownikowi piękny i smaczny tort, który możecie wspólnie zjeść. Wiesz, że istnieją nawet tak wyjątkowe torty jak tort z pralinek?
  • Voucher na wyjątkowe przeżycia. Jeśli wiesz, jak dana osoba lubi spędzać wolny czas lub o czym marzy, możesz jej podarować voucher na realizację wyjątkowych planów. Bon upominkowy do kina, na kurs robienia sushi, a może na… lot balonem? 😉 Aby wręczany voucher ładnie się prezentował, warto go dołączyć do jakiegoś drobnego, symbolicznego upominku np. kartki z życzeniami i pudełka czekoladek takich jak Flower Delights
  • Własnoręcznie przygotowany upominek. Prezenty DIY mają szczególne znaczenie, bo pokazują, że na ich przygotowanie wręczający poświęcił czas i swoje zaangażowanie. Możesz przygotować np. kolaż zdjęć podsumowujących wspólne, ważne chwile spędzone w firmie lub plakat z zabawnymi hasłami i podsumowaniem zabawnych sytuacji. Możesz je też przygotować w wyjątkowej, zaskakującej formie np. czekolady z jadalnym nadrukiem lub czekoladek zapakowanych w kartonik z wybranym przez Ciebie zdjęciem na wieczku. 
Widzisz, jak wiele pomysłów przygotowaliśmy? Mamy nadzieję, że skorzystasz z jednego z nich lub zainspirujemy Cię do wymyślenia własnej, kreatywnej propozycji. Powodzenia! I pamiętaj, aby Twoje podziękowania były naprawdę słodkie 😉 .