12-04-2021 Kategoria: Opowieść o czekoladzie

Jaka powinna być czekolada mleczna klasy premium?

Czekolada czekoladzie nierówna – wyroby z czekolady różnią się przecież nie tylko smakiem, ale i także jakością oraz sposobem wykonania. Jedną zaś z najpopularniejszych z nich, jest czekolada mleczna. Przekonajmy się, czym różni się czekolada mleczna od innych czekolad.

Sprawdźmy jakie warunki musi spełniać czekolada, by otrzymać miano czekolady premium oraz zobaczmy, które produkty reprezentują prawdziwą mleczną czekoladę klasy premium.​

Czekolada mleczna deserowa i biała - czym się różnią?

Każdy z nas zapewne już na pierwszy rzut oka potrafi rozpoznać, z jakim typem czekolady ma do czynienia. Co sprawia, że istnieje pomiędzy nimi tak wyrazista różnica? Przyjrzymy się bliżej tej kwestii, zaczynając od czekolady białej. W przeciwieństwie do pozostałych czekolad, czekolada biała robiona jest na bazie masła kakaowego. Masło kakaowe samo w sobie nie posiada zbyt wyrazistego smaku, w związku z tym dodaje się do niego zazwyczaj cukier oraz mleko (czasem również wanilię). To właśnie tym składnikom czekolada biała zawdzięcza swój charakterystyczny biały kolor i wyjątkowo słodki smak.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku czekolady deserowej, która produkowana jest całkowicie bez dodatku mleka. W tym typie kluczowym składnikiem jest miazga kakaowa, wykorzystywana w dużych, w porównaniu do pozostałych czekolad, ilościach. Niektóre produkty mogą zawierać nawet 80% miazgi. Efektem tego jest bardzo wyrazisty, niekiedy wręcz ostry smak, za który czekolada deserowa jest tak uwielbiana na całym świecie. Dodatkową zaletą wysokiej zawartości kakao jest to, że taka czekolada jest nie tylko smaczna, ale i również zdrowa, gdyż jest to składnik znany z właściwości zdrowotnych.

Sekrety mlecznej czekolady

Podczas gdy czekolada biała oraz deserowa (popularnie znana także po prostu jako czekolada czarna czy gorzka) są niejako swoistymi przeciwieństwami pod względem smaku i koloru, czekolada mleczna plasuje się gdzieś po środku, ciesząc podniebienie bardziej zrównoważonymi nutami smakowymi. Jakim składnikom i procesowi produkcji czekolada mleczna zawdzięcza swój zbilansowany charakter?

Przy tworzeniu tych słodyczy czekoladnicy korzystają z mleka w formie „zwykłej”, skondensowanej bądź proszku, oraz miazgi kakaowej, łącząc w ten sposób składniki typowe dla czekolad białych i deserowych. Tworzący ją czekoladnicy na początku mieszają najpierw składniki mleczne z cukrem, by potem wymieszać je również ze składnikami kakaowymi. Powstała w ten sposób mieszanka jest następnie suszona, co zamienia ją w delikatny, kruchy proszek.

Kolejny i ostatni już etap to tzw. konszowanie, czyli delikatne mieszanie wszystkich składników, połączone ze stopniowym podnoszeniem temperatury. To tutaj właśnie wybitni czekoladnicy mają okazję zaprezentować swoje unikatowe umiejętności, gdyż konszowanie wymaga sporej wiedzy oraz wprawy. Podczas konszowania czekolada mleczna uzyskuje swoją charakterystyczną, przyjemną w dotyku fakturę. Przy konszowaniu kształtowany jest również ostateczny smak, gdyż to właśnie wtedy dodawane są wszystkie kluczowe dla jego nuty składniki.

Jak rozpoznać prawdziwą czekoladę „premium”?

Przeglądając dostępne na rynku czekolady mleczne, często możemy napotkać się z produktami postrzeganymi reklamowanymi jako „premium”. Co zatem powinno charakteryzować (przynajmniej w teorii) produkty tego typu? Według specjalistów wyznacznikiem klasy czekolady mlecznej jest stosunek ilości kakao do zawartości cukru: powinna ona wynosić przynajmniej 8 do 2. W rzeczywistości jednak wiele czekolad nie spełnia tych wymogów, a łatka „premium” pełni funkcję czysto marketingową.

Jeżeli więc zależy nam na zakupie czekolady naprawdę wysokiej jakości, warto dokładnie sprawdzić skład danej czekolady. Za przykład prawdziwej czekolady mlecznej wysokiej jakości mogą posłużyć między innymi produkty oferowane przez Chocolissimo, ale nie tylko - inne działające na rynku manufaktury czekolady specjalizujące się w produkcji na mniejszą skalę, a także w ręcznym tworzeniu swoich wyjątkowych wyrobów oferują czekolady, czekoladki i praliny wysoce wykraczające poza rynkową średnią pod kątem jakości.

Wśród wyrobów Chocolissimo, które nasi klienci uwielbiają, znajdziemy między innymi takie rarytasy jak czekolada deserowa Meksyk, której zawartość kakao jest tak wysoka, że produkt ten znakomicie nadaje się jako dodatek do win, wzmacniający ich smak oraz aromat. Poszukując mlecznej czekolady premium, warto mieć też na uwadze czekoladę Ekwador, zawierającą minimum 40% kakao. Dzięki wzbogaceniu odpowiednimi składnikami Ekwador cieszy podniebienie posmakiem czerwonych owoców.

Z kolei koneserów gustujących nie tylko w czekoladzie, ale i również orzechach powinna zainteresować czekolada Hazelnut. Poza wysoką zawartością kakao Hazelnut charakteryzuje się również interesującymi dodatkami w postaci orzechów laskowych oraz migdałów. Te trzy czekolady to rzecz jasna tylko kilka przykładów na to, jakie ciekawe czekolady mleczne można znaleźć w naszym sklepie. Co ważne, ich przynależność do sektora czekolad premium nie jest efektem tego, że nazewnictwo to po prostu “dobrze brzmi”. Premium w kontekście naszych produktów to wypadkowa najwyższej jakości składników, tradycyjnych receptur oraz wiedzy i doświadczenia czekoladników, którzy tworzą nasze wyroby.

Wracając na koniec do tematu przewodniego, dzięki starannie dobranym składnikom, oraz prawidłowo przeprowadzonemu procesowi konszowania, czekolada mleczna może nabrać najróżniejszych nut smakowych, urzekających wielbicieli słodyczy na całym świecie. To z tego powodu czekolada mleczna jest jednym z najpopularniejszych prezentów wręczanych na różne okazje. Szykując taki prezent lub zwyczajnie mając ochotę na chwilę zapomnienia z pyszną czekoladą, warto sięgać tylko po renomowane produkty klasy „premium” oferowane przez specjalistów, takich jak czekoladnicy produkujący czekoladę w Chocolissimo.