21-01-2021 Kategoria: Lifestyle

Walentynki - historia i tradycje

Wielkimi krokami zbliża się święto zakochanych. Walentynki. Znasz pochodzenie, wiesz kiedy i dlaczego wtedy je obchodzimy? Koniecznie przeczytaj i dowiedz się dlaczego i kiedy są Walentynki.

Wielkimi krokami zbliża się święto zakochanych. Walentynki. Znasz pochodzenie, wiesz kiedy i dlaczego wtedy je obchodzimy? Koniecznie przeczytaj i dowiedz się dlaczego i kiedy są Walentynki.

Kiedy są Walentynki? Historia świętego Walentego

Walentynki, święto zakochanych, obchodzimy co roku 14-ego lutego. W 2021 roku wypada to w niedzielę. Nazwa pochodzi od świętego Walentego z Rzymu, biskupa, męczennika chrześcijańskiego. Począwszy od 496 roku, 14-ego lutego, w dniu jego śmierci, obchodzimy Dzień św. Walentego, znany jako Walentynki. 
Święty Walenty był lekarzem oraz duchownym. Złamał rozkaz Cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zakazywał związków małżeńskim mężczyznom w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty miał udzielać potajemnie ślubów, za co wylądował w więzieniu. Tam połączyło go miłosne uczucie z niewidomą córką strażnika, która odzyskała niespodziewanie wzrok, podczas relacji z Walentym. Cesarz kazał zabić Walentego, który przed śmiercią napisał jeszcze list do swojej wybranki. Święty Walenty jest uznawany za patrona chorych psychicznie, chorych nerwowo, chorych na padaczkę, ale również właśnie zakochanych.

Walentynki - ciekawostki

Już od średniowiecza obchodzi się Walentynki. Tradycja zapoczątkowana została w południowej i zachodniej Europie. Samo święto może również nawiązywać do starożytnego festiwalu Luperkalia ("festiwal wilka"). W Rzymie między 13 a 15 lutego chłopcy losowali imię dziewczyny, z którą mieli spędzić kolejny rok.
W 500 roku Papież Gelazjusz I oficjalnie ustanowił święto zakochanych. Co ciekawe, prawo do Walentynek roszczą sobie Brytyjczycy, którzy uważają, że na cały świat rozsławił je szkocki pisarz Walter Scott. W Polsce Walentynki zyskały popularność w latach '90 XX wieku. 
Niezmiennie z Walentynkami kojarzy się kolor czerwony, a szczególnie - czerwone serce. Już w starożytności twierdzono, że serce, które pompuje krew, jest miejscem, w którym odczuwa się miłość. 
Walentynki to również dzień, w który wielu decyduje się na oświadczyny. Średnio niemal ćwierć miliona razy na świecie w Walentynki pada pytanie "Czy wyjdziesz za mnie?".

Jaki prezent na Walentynki?

Tradycyjnym zwyczajem na Walentynki jest tzw. "kartka walentynkowa". Pierwszą, która przetrwała do dzisiaj, wysłał w 1415 roku Karol Orleański, anglosaski książę. Więziony w Tower of London, napisał list miłosny do swojej żony. Już w okolicach 1600 roku wymiana kartkami walentynkowymi była powszechna i popularna wśród Europejczyków. Obok kartek to jednak czekoladki są najbardziej popularnym prezentem i szczerze polecamy zdecydować się właśnie na taki upominek. To najlepszy, sprawdzony i zawsze trafiony prezent - szczególnie dla ukochanej osoby. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie - jaki prezent na Walentynki? - mamy dla Was kilka propozycji na miłosny prezent.

Walentynki - zwyczaje i tradycja

Tradycją w Walentynki jest wręczanie sobie przez zakochanych upominków. Najczęściej obdarowywane są kobiety, ale nie wszędzie tak jest. W Japonii, to mężczyźni dostają prezenty w dzień świętego Walentego.
Według różnych badań i analiz, to czekoladki są najczęstszym prezentem (obok kartek walentynkowych), kupowanym na Walentynki. Nie powinno to dziwić - czekolada wzmaga produkcję hormonów szczęścia, a także zwiększa poziom serotoniny. Poza tym zdaniem naukowców, to czekolada powoduję dłużej trwające i intensywniejsze reakcje niż... pocałunek!

Pomysły na prezenty

Świetnym pomysłem na prezent są Czekoladowe Telegramy. To pyszna wiadomość dla zakochanych. Napisz własny Czekoladowy Telegram lub zamów jeden z dostępnych wzorów. Polecamy również m.in. napis LOVE z różowej czekolady, czekoladowe serce z czekolady RUBY, pralinki w eleganckiej szkatułce na Walentynki czy słodką kartkę na Walentynki. Innymi rewelacyjnymi pomysłami są również czekoladowe pantofelki, czekoladowy pad, czekoladowy smartphone czy czekoladowy samochód. To naprawdę idealne upominki na prezent na Walentynki, które sprawią wiele radości Twojej drugiej połówce. Wszystkie propozycje znajdziesz TUTAJ.