15-03-2024 Kategoria: Sekrety czekolady

Czy czekolada jest zdrowa? Fakty i mity

Jest pyszna, rozpływa się w ustach i trudno jej się oprzeć. A czy czekolada jest zdrowa? Rozprawiamy się z mitami dotyczącymi jej właściwości! 

Czekoladę lubią niemal wszyscy. I trudno się dziwić, bo ma pyszny smak, poprawia nam humor, pozwala na chwilę relaksu i przyjemności, często stanowi pocieszenie w chwilach drobnych smutków i przykrości. Czasem jednak stajemy przed dylematem dotyczącym tego, czy jedzenie czekolady jest zdrowe. Jaką czekoladę najlepiej wybrać? Czy po czekoladę można sięgać będąc na diecie? I jakie czekolada ma właściwości? Dziś rozprawimy się z mitami dotyczącymi czekolady! 

Fakty i mity dotyczące czekolady

Najlepsza czekolada to czekolada z wysoką zawartością kakao

Orzechy w czekoladzie - właściwości zdrowotnePrawda. Czekolada deserowa o wysokiej zawartości kakao (np. w tabliczce czekolady Wenezuela zawartość kakao to minimum 72%, a w tabliczce czekolady Meksyk minimum 66%), ma sporo cennych składników, a dodatkowo ma mniej cukru niż inne rodzaje czekolady. Generalnie im większa zawartość miazgi kakaowej tym mniejsza zawartość cukru. W dużej mierze to właśnie od zawartości miazgi kakaowej zależy wpływ czekolady na zdrowie. Znajdują się w niej składniki mineralne, przeciwutleniacze, polifenole oraz flawonoidy. Osoby szczególnie dbające o niskie spożycie cukru mogą sięgnąć po czekoladę deserową o jego obniżonej zawartości np. czekoladę Less Sugar

Jeśli mimo wszystko czekolada deserowa Cię nie przekonuje, to wybierz czekoladę mleczną, ale z wartościowymi dodatkami. Mogą to być np. orzechy lub migdały, tak jak w czekoladzie ChocoExtreme mini z orzechami. Możesz też wybrać orzechy w czekoladzie np. laskowe lub makadamia. Nawet jeśli będą bardziej kaloryczne niż czekolada mleczna bez dodatków, to dostarczysz sobie cennych składników z orzechów, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witaminy E, a także składników mineralnych takich jak: wapń, potas, magnez, fosfor, cynk oraz kwas foliowy. 

Czekolada dodaje energii i poprawia koncentrację 

Prawda. Dobrej jakości czekolada deserowa, o wysokiej zawartości kakao, zawiera szereg cennych składników, takich jak magnez, żelazo, polifenole, cynk, potas i wiele innych. Dzięki temu sprawia, że mamy więcej energii, lepiej zapamiętujemy różne informacje oraz łatwiej jest nam się skupić. Czekolada zmniejsza też uczucie zmęczenia i znużenia. To dlatego po czekoladę warto sięgać w czasie nauki czy wzmożonego wysiłku intelektualnego. Ale tabliczkę czekolady warto też zabrać na wycieczkę w góry, zjeść kilka kostek przed maratonem lub inną, intensywną aktywnością fizyczną. Dlaczego? Słodki przysmak stanowi szybki zastrzyk energii. Wpływ czekolady na zdrowie i jej właściwości energetyczne doceniali już Aztekowie. 

Czekolada - jaki ma wpływ na zdrowieCzekolada poprawia nastrój 

Prawda. Jeśli analizujemy wpływ czekolady na zdrowie to nie można pominąć jej właściwości poprawiających samopoczucie i humor. Przy delektowaniu się czekoladą pobudzane jest wydzielanie w organizmie tzw. serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Nie bez powodu pocieszamy się zatem czekoladą, gdy mamy gorszy dzień.  

Czekolada deserowa z wysoką zawartością kakao jest zdrowa, więc można ją jeść bez umiaru 

Mit. Zdrowa i zbilansowana dieta opiera się na bogactwie i różnorodności składników. Jeśli zatem mamy ochotę na coś słodkiego to można sięgnąć po kilka kostek czekolady, ale to nie znaczy, że można zjeść od razu całą tabliczkę (nawet jeśli jest to czekolada deserowa 😉). 

Czekolada a zdrowie – czekolada powoduje problemy z zębami 

Trochę prawda, a trochę… mit. Podobnie jak inne słodycze czekolada zawiera cukier. To on może przyczyniać się do powstawania próchnicy i problemów z zębami. Jednocześnie jednak czekolada deserowa jest zdecydowanie bezpieczniejsza dla zdrowia naszych zębów, niż np. tradycyjne lizaki, landrynki czy karmelki. Nie jest tak twarda i stosunkowo szybko się rozpuszcza. Najlepsze rozwiązanie w trosce o zdrowie zębów, to po prostu ich umycie po zjedzeniu czegoś słodkiego. 

Czekolady nie można jeść na diecie 

Tu zdania są podzielone. Wielu dietetyków dopuszcza jednak możliwość zjedzenia kilku kostek czekolady (zwłaszcza deserowej, z dużą zawartością kakao), jeśli mamy na nią ochotę. Powód jest prosty: jeśli spróbujemy apetyt na słodkości zaspokoić np. marchewką, to prawdopodobnie nic z tego nie wyjdzie i tym bardziej rzucimy się na dużą ilość słodyczy. Sięgając po kilka kostek czekolady możemy zaspokoić ochotę na słodkie. Dlatego warto jest ją uwzględnić w naszej diecie, aby zapobiec niepotrzebnej frustracji związanej z ograniczeniami. Czekolada może też stanowić dodatek do innych dań np. owsianki czy placuszków z owocami. 

Wpływ czekolady na zdrowie - podsumujmy

Z czekoladą jak ze wszystkim – można ją jeść, ale trzeba zachować umiar. Niewielka ilość dobrej jakości czekolady nie tylko korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie, ale też nie będziemy musieli martwić się tym, czy jedzenie czekolady jest zdrowe. Ma ona szereg cennych składników i właściwości odżywczych, a nie tylko puste kalorie.