07-09-2021 Kategoria: Sekrety czekolady

Co to są trufle i dlaczego smakosze je uwielbiają?

Jedni je kochają, inni mają w stosunku do nich ambiwalentne uczucia, a jeszcze inni… mylą je z grzybami! Czym są czekoladowe trufle, jaka jest ich historia i dlaczego (choć na siłę jakieś podobieństwa znaleźć można) nie mają wiele wspólnego z najdroższymi grzybami na świecie?

Niby trufle, choć tak jakby nie trufle?

Na wstępie wyjaśnić sobie trzeba, że czekoladowe trufle nie są czekoladkami powstającymi z trufli… Co zatem odróżnia trufle czekoladowe i ,,te drugie"? Otóż w szerokim i niezwykle skomplikowanym świecie kulinarnym wyróżniamy dwa rodzaje trufli. Pierwszym są grzyby - do ich wytworzenia niezbędne są owocniki trufli, drugim zaś - czekoladki, również uwielbiane jak świat długi i szeroki, ale przez fanów czekolady najwyższej jakości. Zbieżne nazewnictwo to w zasadzie wszystko co łączy czekoladowe trufle z grzybami. 

Rzecz jasna, klasyfikację trufli można rozciągnąć na całkiem sporą rozprawę kulinarną. Wszak wśród grzybów możemy wyróżnić choćby trufle: białe, letnie, zimowe, czarne, białawe, czarnozarodnikowe. W kuchni trufla (jej miąższ) często wykorzystywana jest do sosów, stanowi też świetny dodatek do makaronów czy risotto oraz innych potraw przygotowywanych przez profesjonalnych kucharzy. Dania, przygotowywane z grzybów bez kapelusza, często z dodatkiem sera, jajek, są cenione za swój niezwykły aromat. Trufle - grzyby, chociaż bez nitkowatej grzybni, przyciągają rzeszę smakoszy. Za niektóre rodzaje trzeba ,,słono" zapłacić, przykładowo kilogram trufli białej może kosztować od 3-9 tysięcy euro, co czyni je najdroższymi grzybami na świecie. Ten rodzaj grzybów cieszy się nie tylko wyjątkowymi walorami smakowymi, doskonałym aromatem, ale także posiada właściwości zdrowotne. Gdzie można spotkać trufle? Wydawałoby się, że znalezienie takiej grzybni to świetny sposób na interes. Otóż nie jest to takie proste. Grzyby dojrzewają w określonych warunkach, w glebach o średniej zawartości próchnicy, głównie w krajach Basenu Morza Śródziemnego: Włoszech, Francji czy Hiszpanii. Jednak należy pamiętać, że jeśli wystąpią ku temu dobre warunki, to możemy je spotkać praktycznie na całym świecie. W ostatnim czasie powstało wiele hodowli w Niemczech, a nawet w Polsce!

Czym są czekoladowe trufle? Jaki jest smak trufli?

W świecie czekoladowych trufli spotkamy czekoladki smakowe, jak np. trufle kawowe, o smaku solonego karmelu czy tradycyjne. Trufle - ich czekoladowa odmiana, również uchodzą za produkt luksusowy.

Skoro wiemy już, że czekoladowe trufle nie powstają z grzybów - zastanówmy się, czym właściwie one są i dlaczego zasługują na osobną nazwę? Historii trufli jest kilka, a najbardziej prawdopodobną jest ta, według której trufle powstały w 1920 roku w pracowni prawdziwej legendy francuskiej kuchni - Auguste Escoffiera. Niemniej powstanie smakołyku zawdzięczać możemy jego praktykantowi, który to przypadkowo zmieszał gorącą śmietankę z płynną czekoladą. Powstała w ten sposób masa, po zahartowaniu, doskonale nadawała się do formowania, zatem mistrz już (podobno) samodzielnie uformował z niej nieregularną kulkę i obtoczył w kakaowym proszku. I tak oto powstała pierwsza czekoladowa trufla. Prawda to czy nie - dziś trufle podbijają kubki smakowe miłośników czekolady na całym świecie!

Trufle powstają z czekoladowego ganaszu (ganache), czyli podgrzanej śmietanki zmieszanej z czekoladą w takich proporcjach, by masa była dość gęsta - mieszanina rzadszej konsystencji stanowi często nadzienie pralin lub polewy do tortów i ciast. Do truflowego ganaszu często dodaje się również alkohol (najczęściej rum), a czasem również odrobinę masła bądź olejki smakowe. Truflowe kulki uformowane z gotowej masy tradycyjnie obtacza się w kakao, ale występują również trufle obtoczone w cukrze pudrze, wiórkach kokosowych, a nawet w posiekanych orzechach.

Trufle od Chocolissimo, czyli niespotykane bogactwo smaku!

Od stworzenia czekoladowych trufli minęło już jakieś 100 lat i choć dziś ciągle truflami są czekoladki powstające w określony sposób z gęstego ganaszu, o nieregularnym kształcie - ich smaki uległy nieprawdopodobnej ewolucji! Dzięki temu spokojnie możemy przyjąć, że trufle podbijają serca koneserów nie tylko za sprawą swojej aksamitnej, głęboko czekoladowej natury, ale również dzięki dodatkom smakowym, od alkoholi, po rozmaite olejki i aromaty. Również nasi czekoladnicy uwielbiają trufle i tworzą wyjątkowe czekoladki dodając do tradycyjnej receptury swoje autorskie pomysły - w ten sposób powstają wyjątkowe trufle Chocolissimo!

W naszej ofercie znaleźć można oryginalne trufle o smaku czekoladowym. Przygotowane z deserowej czekolady i obtoczone w kakao mogą swoim smakiem zachwycić zwolenników intensywnie czekoladowego smaku. Wśród naszych klientów jest wiele osób, którą lubią i cenią czekoladki o smaku kawowym, dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć także takiej odmiany trufli. Trufle o smaku kawowym mają charakterystyczny smak kawy, aksamitną, rozpływającą się w ustach konsystencję i posypkę z kakao. Dla tych, którzy lubią słodko-słone połączenia smakowe przygotowaliśmy z kolei trufle o smaku solonego karmelu

Chcesz przetestować różne rodzaje czekoladowych słodkości i dzięki temu wybrać swoje ulubione? Czekoladowe trufle, wraz z innymi rodzajami czekoladek, znajdziesz też w naszych zestawach Share the Moment. Znajdziesz je zarówno w zestawach całorocznych np. Share the Moment I i Share the Moment II, jak i edycjach specjalnych np. Share the Moment na Wielkanoc czy Share the Moment na Boże Narodzenie, także w wariancie z typowo świątecznymi czekoladkami.

Miłośników trufli zapraszamy zatem do naszego sklepu, a wszystkich zainteresowanych historią czekolady oraz historiami związanymi ze słodkościami zachęcamy do systematycznej lektury naszego bloga, na którym regularnie pojawiają się nowe ciekawostki.