12-06-2023 Kategoria: Sekrety czekolady

Czekolada dla mózgu - dlaczego warto po nią sięgnąć, gdy mamy dużo nauki lub jesteśmy zmęczeni?

Jeśli chodzi o napędzanie naszego mózgu i znajdowanie sposobów na poprawę funkcji poznawczych, często pomijamy jedną pyszną opcję: czekoladę. Tak, dobrze przeczytałaś/eś! Czekolada, szczególnie ta ciemna, może być tajną bronią w naszym dążeniu do poprawy koncentracji i pamięci.

W tym artykule odkryjemy fascynujący świat czekolady i przedstawimy wszystkie powody, dlaczego warto się nią delektować, kiedy mamy dużo nauki lub jesteśmy zmęczeni. Chwyć swoją ulubioną tabliczkę czekolady i dowiedz się więcej na temat wpływu czekolady na pracę mózgu!

Wpływ czekolady na mózg - dlaczego warto po nią sięgnąć podczas nauki?

1. Wzmacnia koncentrację i czujność

Czy zdarzyło Ci się kiedyś odczuć spadek energii i koncentracji podczas nauki lub pracy? Czekolada może okazać się ratunkiem! Gorzka czekolada zawiera niewielką ilość kofeiny, która działa jako naturalny stymulant, zwiększając koncentrację i czujność. Dodatkowo czekolada zawiera teobrominę, związek stymulujący klarowność umysłu i poprawiający nastrój. Kiedy więc trudno Ci utrzymać skupienie, sięgnij po kawałek gorzkiej czekolady, aby dać swojemu mózgowi niezbędnego zastrzyku energii.

czekolada less sugar o obniżonej zawartości cukru2. Poprawia pamięć i zdolności poznawcze

Nauka nowych informacji wymaga bystrego i otwartego umysłu. Flawonole obecne w gorzkiej czekoladzie są znane ze swojej zdolności poprawiania funkcji poznawczych, w tym pamięci i zdolności uczenia się. Te silne przeciwutleniacze zwiększają krążenie krwi w mózgu, odżywiając komórki mózgowe i zwiększając produkcję nowych neuronów. Jeśli sięgniesz po gorzką czekoladę podczas nauki, potencjalnie możesz poprawić zdolność do zapamiętywania i przywoływania informacji.

3. Wspomaga relaksację, redukuje stres i lęki

Stres i lęk mogą stanowić poważną przeszkodę dla skutecznej nauki i produktywności. Na szczęście już odrobina czekolady może pomóc złagodzić te negatywne emocje. Czekolada stymuluje uwalnianie endorfin, czyli hormonów „szczęścia", które przyczyniają się do poczucia relaksu i dobrego samopoczucia. Przyjemny smak i aromat czekolady mogą również dostarczyć chwilę rozkoszy i komfortu podczas stresujących godzin nauki.

4. Dostarcza niezbędne składniki odżywcze dla zdrowia mózgu

Wierzcie lub nie, czekolada to nie tylko słodka przekąska, ale również źródło niezbędnych składników odżywczych, które wspierają zdrowie mózgu. Gorzka czekolada jest bogata w żelazo, magnez i przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy. Żelazo odgrywa kluczową rolę w transporcie tlenu do mózgu, podczas gdy magnez wspiera funkcjonowanie neuroprzekaźników i pomaga regulować nastrój. Przeciwutleniacze z kolei chronią komórki mózgowe przed stresem oksydacyjnym i mogą zmniejszyć ryzyko spadku funkcji poznawczych.

5. Dodaje energii mózgowi za pomocą naturalnych cukrów

Czujesz się mentalnie wyczerpany? Czekolada może dostarczyć szybkiego zastrzyku energii, aby utrzymać optymalne funkcjonowanie mózgu. Zawiera naturalne cukry, takie jak glukoza i fruktoza, które dostarczają natychmiastowej energii dla mózgu. Te cukry są łatwo metabolizowane, co pozwala na szybkie zwiększenie witalności umysłowej i skupienia. Jednak ważne jest spożywanie czekolady w umiarkowanych ilościach, aby uniknąć nadmiernego spożycia cukru. Warto sprawdzić również czekolady o mniejszej zawartości cukru (np. czekoladę less sugar).

Jak zadbać o lepszą pamięć i koncentrację podczas nauki?  

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w poprawie pamięci i koncentracji podczas nauki:
  1. Odpowiedni sen: Dobry sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Staraj się spać minimum 7-8 godzin dziennie, aby móc skoncentrować się i zapamiętać informacje.
  2. Zdrowa dieta: Spożywaj zdrowe posiłki, które dostarczają odpowiednich składników odżywczych dla mózgu. Znajdziesz je w owocach, warzywach, orzechach, nasionach, rybach bogatych w kwasy omega-3 czy czekoladach deserowych o zawartości kakao minimum 70%. Unikaj przetworzonej żywności, tłustych potraw, które mogą prowadzić do uczucia senności i obniżonej koncentracji.
  3. Regularna aktywność fizyczna: Ćwiczenia fizyczne mają korzystny wpływ na funkcje poznawcze. Ruch zwiększa przepływ krwi do mózgu, co może poprawić pamięć i koncentrację. Staraj się uprawiać aktywność fizyczną przez co najmniej 30 minut dziennie.
  4. Organizacja i planowanie: Twórz plany nauki i harmonogramy, aby mieć jasny plan działania. Dzięki temu unikniesz rozproszenia uwagi i będziesz bardziej skoncentrowana/y na zadaniach.
  5. Techniki zapamiętywania: Wypróbuj różne techniki zapamiętywania, takie jak notatki, powtarzanie materiału, tworzenie skojarzeń i wykorzystywanie diagramów lub rysunków. Znajdź sposób, który działa na Ciebie najlepiej.
  6. Przerwy i relaks: Podczas nauki ważne jest również zapewnienie sobie regularnych przerw. Krótkie przerwy pozwolą mózgowi odpocząć i zregenerować się, co może wpłynąć na poprawę koncentracji i efektywności nauki.
  7. Ćwiczenia umysłowe: Wykonuj ćwiczenia umysłowe, takie jak łamigłówki, krzyżówki, czy gry logiczne, aby pobudzać umysł i utrzymywać go w dobrej kondycji.
  8. Unikanie rozproszeń: Eliminuj czynniki rozpraszające, takie jak hałas, telewizor, czy telefon komórkowy.

Już wiesz, jaki jest wpływ czekolady na mózg i funkcje poznawcze. Warto sięgać po wysokiej jakości czekoladę z wysoką zawartością kakao, co ma bezpośredni wpływ na jej smak i właściwości zdrowotne.

Warto pamiętać o tym, że wysoka jakość czekolady Chocolissimo to efekt starannego procesu produkcji, z wykorzystaniem najlepszych składników oraz zachowania tradycyjnych receptur. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Więcej na temat tego, czy czekolada jest zdrowa, przeczytasz na naszym blogu. Zapraszamy!

Źródła:
1) https://www.forbes.com/sites/alicegwalton/2018/04/27/dark-chocolate-may-boost-brain-function-immunity-and-mood/
2) Magrone T., Russo M.A., Jirillo E. Cocoa and dark chocolate polyphenols: From biology to clinical applications. Front. Immunol. 2017;8:677. doi: 10.3389/fimmu.2017.0067 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5465250/