09-12-2021 Kategoria: Lifestyle

Dlaczego dajemy sobie prezenty na Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym szczególne znaczenie przykładamy do świątecznych symboli i tradycji. Jedną z nich jest wręczanie prezentów rodzinie i przyjaciołom. Czy wiesz, skąd wywodzi się ten zwyczaj i do jakiej historii nawiązuje?

Udekorowana choinka, 12 potraw, puste miejsce przy stole, sianko pod obrusem, czekanie na pierwszą gwiazdkę – Święta Bożego Narodzenia pełne są magicznych symboli i tradycji, które kultywujemy od lat i które przekazywane są nam z pokolenia na pokolenie. Trudno sobie bez nich wyobrazić ten wyjątkowy w roku czas. Jedną z takich tradycji są prezenty na Święta, które wręczamy dzieciom, rodzinie, przyjaciołom. Co więcej, w grudniu mamy aż dwie okazje do obdarowywania bliskich upominkami, a świąteczne prezenty mają szczególną symbolikę. I chociaż okazje te są do siebie zbliżone, to jednak różni je historia i nazewnictwo.

Święty Mikołaj

Pierwsza okazja do wręczania prezentów to 6 grudnia i Mikołajki. Geneza tej tradycji nawiązuje do postaci biskupa Mikołaja z Miry. Pochodził on z bardzo majętnej rodziny, a gdy został biskupem wsławił się działalnością charytatywną. Pomagał potrzebującym starając się przy tym zachować anonimowość. Był bardzo dobrym człowiekiem, a za swoje czyny nie oczekiwał nagrody – wystarczał mu uśmiech ludzi, którym mógł pomóc. Jedna z legend głosi, że wspomógł m.in. zubożałego arystokratę, który nie miał środków na posag dla córek, aby wydać je za mąż. Podobno biskup Mikołaj wrzucił sakiewki ze złotem przez komin, a te wpadły do stojących przy palenisku trzewików – stąd zwyczaj chowania upominków w butach lub skarpetach wiszących przy kominku. Zazwyczaj na Mikołajki obdarowujemy się głównie drobiazgami np. słodyczami. Często są to czekoladowe mikołaje lub inne słodkości z czekolady.  

Prezent na Święta Bożego Narodzenia

Tradycja wręczania sobie prezentów na Święta Bożego Narodzenia nawiązuje prawdopodobnie do darów, jakie złożyli Jezusowi Trzej Królowie, gdy przybyli do Betlejem. W Polsce, jak i w większości krajów, prezentami obdarowujemy się w czasie Świąt. Jednak np. w Hiszpanii prezent świąteczny wręczany jest bliskim w Święto Trzech Króli – 6 stycznia.

W Polsce od lat toczymy dyskusje na temat tego, kto przynosi prezent na Święta Bożego Narodzenia. Tak naprawdę postać i nazewnictwo zależą od danego regionu. Gwiazdor przynosi prezenty m.in. w Wielkopolsce, na Kujawach, Kaszubach oraz na Pomorzu Zachodnim. Aniołek zostawia upominki w Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim. Na Górnym Śląsku prezent na Święta przynosi Dzieciątko, a na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie Gwiazdka. I chociaż oficjalnie Święty Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia, to jego postać powszechnie utożsamiana jest także ze Świętami Bożego Narodzenia. Głównie za sprawą kultury masowej np. kampanii reklamowych jednego z gazowanych napojów. Co ciekawe dzisiejszy wizerunek Świętego Mikołaja znacznie różni się od pierwowzoru. Atrybutami biskupa Mikołaja były szaty biskupie oraz pastorał. Na początku XIX wieku w Stanach Zjednoczonych stworzono satyryczną postać Mikołaja, który był przedstawiany jako nordycki krasnolud, palący fajkę i skaczący z prezentami po dachach domów. Postać siwobrodego, z lekką nadwagą, w czerwonym stroju, stworzył Huddon Sunblom – na potrzeby kampanii reklamowej. Co ciekawe kreując ten wizerunek wzorował się na wyglądzie jednego ze swoich sąsiadów. Ten obraz Mikołaja na trwałe zagościł w naszej kulturze.

Zazwyczaj prezent na Święta Bożego Narodzenia jest większy, niż upominki, które wręczamy sobie na Mikołajki. Często kolorowe paczuszki czekają na domowników pod choinką, stanowiąc element świątecznych dekoracji i umilając oczekiwanie na moment ich odpakowywania. Zwłaszcza najmłodsi nie mogą się go doczekać, próbując zgadnąć, co kryje się pod świątecznym drzewkiem.

Prezent na Święta to także ważna tradycja dla dorosłych. W ten symboliczny sposób, w szczególnym okresie roku, chcemy pokazać innym, jak bardzo są dla nas ważni, ile dla nas znaczą i jak bardzo ich kochamy. Z tego względu tak ważny jest dla nas pomysł na prezent na Święta, który uszczęśliwi i ucieszy naszych bliskich. Obserwowanie ich reakcji, gdy będą rozpakowywać świąteczne pakunki, potrafi być szczególnie cenne i wzruszające. Dawanie prezentów potrafi dostarczyć równie wiele radości i pozytywnych emocji, co ich otrzymywanie. Zwłaszcza gdy znajdziemy fajne prezenty na Święta, które będą się wpisywać w oczekiwania i zainteresowania naszej rodziny, przyjaciół czy znajomych.

Jeśli szukasz pomysłów i inspiracji na wyjątkowe prezenty świąteczne, to sprawdź propozycje, które przygotowaliśmy na tę okazję: https://chocolissimo.pl/prezenty-na-swieta